Tłuczeń, kruszywo drogowe oraz na podbudowę Gdańsk i okolice

Czym jest tłuczeń?

Tłuczniem potocznie nazywa się popularne kruszywo na podbudowę, tzw. „kaszubski juman”. Stosowane między innymi jako warstwa stabilizacyjna pod kostkę czy drogi lub bezpośrednio jako nawierzchnia. Grubość takiego materiału waha się od 0 do 31,5 mm, uzyskiwane jest wprost poprzez kruszenie różnych odmian materiału skalnego, w tym przypadku żwiru. Charakteryzuje go szorstka i chropowata powierzchnia, do przekruszonego materiału dodawany jest również piasek w celu uzyskania lepszego zagęszczenia. Spotyka się również tłuczeń o wymiarze 31,5 – 63 mm. Kruszywo to spotykane jest najczęściej na torowiskach, stosuje się je również przy budowie dróg oraz w celach ozdobnych dookoła domu.

Tłuczeń - zastosowanie

Kruszywo to doskonale nadaje się do zagęszczania warstw pod drogi czy kostkę brukową. Podbudowa przenosi obciążenia, którym ulega powierzchnia, na głębsze warstwy. Podbudowa zapewnia prawidłowe i stabilne podparcie dla leżących na niej warstw wierzchnich. Podbudowa jest warstwą, która nie będzie zatrzymywała wilgoci oraz nie będzie wrażliwa na zmiany spowodowane niskimi temperaturami. Podbudowa nadaje się do zagęszczania, dzięki czemu zyskuje na stabilności. Wykonanie równego, trwałego bruku z kostki wymaga specjalnie przygotowanego podłoża i wykonania w umiejętny sposób podbudowy, która będzie stanowiła podstawę całej nawierzchni. Pod nawierzchnie dla ruchu pieszego podbudowa powinna stanowić warstwę 15 – 20 cm, dla pojazdów 25 – 40 cm. Tańszą alternatywą dla tego kruszywa jest gruz. Przykładowe zastosowania:

Tłuczeń, kruszywo pod kostkę
Tłuczeń jako podbudowa pod kostkę
Tłuczeń 0-31, podbudowa
Tłuczeń 0-31,5 mm

Zobacz również ofertę pozostałych kruszyw:

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Czym się różni kliniec od tłucznia?

Zgodnie z normą oba to kruszywa łamane. Pierwszy z nich jest kruszywem drobniejszym o gradacji od 4 do 31,5 mm, natomiast tłuczeń to kruszywo o wymiarze od 31,5 do 63 mm. Tłuczniem również potocznie nazywa się kruszywo na podbudowę, stosowane jako warstwa nośna o gradacji od 0 do 31,5 mm.

Ile kosztuje tłuczeń?

Tłuczeń – cena za kruszywo 0-31,5 mm to 58 zł za tonę. Oferujemy usługi transportowe, dostawa autem wywrotka o ładowności do 15 ton.

Zapraszamy do skorzystania z oferty