Tłuczeń, kruszywo drogowe oraz na podbudowę Gdańsk i okolice

Czym jest tłuczeń?

Tłuczniem potocznie nazywa się popularne kruszywo na podbudowę, stosowane między innymi jako warstwa stabilizacyjna pod kostkę czy drogi. Grubość takiego materiału waha się od 0 do 31,5 mm. Natomiast według definicji zawartej w polskiej normie – kamień tłuczeń to rodzaj kruszywa łamanego, uzyskiwanego wprost poprzez kruszenie różnych odmian materiału skalnego. Charakteryzuje go szorstka i chropowata powierzchnia. Wymiar takiego materiału to 31,5 do 63 mm, kruszywo to spotykane jest najczęściej na torowiskach, stosuje się je również w celach ozdobnych dookoła domu.

Tłuczeń - zastosowanie

Kruszywo to doskonale nadaje się do zagęszczania warstw pod drogi czy kostkę brukową. Podbudowa przenosi obciążenia, którym ulega powierzchnia, na głębsze warstwy. Podbudowa zapewnia prawidłowe i stabilne podparcie dla leżących na niej warstw wierzchnich. Podbudowa jest warstwą, która nie będzie zatrzymywała wilgoci oraz nie będzie wrażliwa na zmiany spowodowane niskimi temperaturami. Podbudowa nadaje się do zagęszczania, dzięki czemu zyskuje na stabilności. Wykonanie równego, trwałego bruku z kostki wymaga specjalnie przygotowanego podłoża i wykonania w umiejętny sposób podbudowy, która będzie stanowiła podstawę całej nawierzchni. Pod nawierzchnie dla ruchu pieszego podbudowa powinna stanowić warstwę 15 – 20 cm, dla pojazdów 25 – 40 cm. Tańszą alternatywą dla tego kruszywa jest gruz. Przykładowe zastosowania:

  • frakcja 0-31,5 jako podbudowa pod kostkę brukową, płyty drogowe i ażurowe;
  • stosowany jako tłuczeń drogowy, nawierzchnia lub podbudowa drogi, drogi technicznej, podjazdu lub parkingu;
  • kliniec, tłuczeń 31,5-63 mm stosowany w celach ozdobnych.
Tłuczeń, kruszywo pod kostkę
Tłuczeń jako podbudowa pod kostkę
Tłuczeń 0-31, podbudowa
Tłuczeń 0-31,5 mm

Zobacz również ofertę pozostałych kruszyw:

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Czym się różni kliniec od tłucznia?

Zgodnie z normą oba to kruszywa łamane. Pierwszy z nich jest kruszywem drobniejszym o gradacji od 4 do 31,5 mm, natomiast tłuczeń to kruszywo o wymiarze od 31,5 do 63 mm. Tłuczniem również potocznie nazywa się kruszywo na podbudowę, stosowane jako warstwa nośna o gradacji od 0 do 31,5 mm.

Ile kosztuje tłuczeń?

Tłuczeń – cena za kruszywo 0-31,5 to 55 zł za tonę, natomiast tłuczeń cena za kruszywo 0-31,5 o większej zawartości kamienia to 60 zł za tonę. Oferujemy usługi transportowe, dostawa autem wywrotka o ładowności do 15 ton.

Zapraszamy do skorzystania z oferty