Pospółka - piasek zasypowy, niesortowany - Gdańsk i okolice

Czym jest pospółka?

Jest to niesortowany materiał, pozyskiwany wprost ze ściany (złoża) na żwirowni. Materiał ten ma zróżnicowany udział frakcji piaszczystej, żwirowej i kamienistej. W zależności od żwirowni czy dostawcy materiał ten może się różnić, wszystko zależy od złoża, również materiał z tej samej żwirowni może różnić się między sobą. Po wydobyciu pospółka jest przesiewana na sitach lub płukana, pozyskuje się z niej piasek oraz żwir (kamień) czyli podstawowe kruszywa budowlane.

Główne zastosowanie pospółki

Ze względu na swój skład charakteryzuje się wysoką nośnością oraz zapewnia dobre właściwości filtracyjne. Ze względu na swoje właściwości fizyczne jest idealnym podkładem pod fundamenty czy drogi, stosuje się ją do tworzenia warstw odsączających oraz nasypów drogowych. Jest popularnym materiałem wykorzystywanym przy zasypywaniu fundamentów. Ze względu na swoje zalety, ten naturalny materiał ma wielorakie wykorzystanie w budownictwie:

Zasypywanie fundamentów, wymiana gruntu

Zasypywanie fundamentów lub wymiana gruntu (np. pod płytę fundamentową) to jeden z ważniejszych etapów budowy domu. W celu uniknięcia komplikacji i zbędnych kosztów w przyszłości (zapadnięta posadzka, wilgoć w domu) ważne jest aby zrealizować wspomniane etapy zgodnie ze sztuką budowlaną. Najważniejszy jest dobry materiał zasypowy, łatwo zagęszczający się oraz przepuszczalny dla wody. W tym celu najczęściej stosowana jest pospółka lub piasek (żwir) siany, materiały te posiadają swoje naturalne spoiwo dzięki czemu zagęszczą się dużo łatwiej niż piasek płukany.

Jeżeli teren, na którym stawiamy dom jest stabilny a po ściągnięciu humusu i wykopie zostanie nam naturalny, kopany piasek bez zanieczyszczeń – możemy go wykorzystać do zasypu fundamentu. Jeżeli materiał ten zawiera mniejsze ilości gliny a my szukamy oszczędności, możemy wykorzystać go do obsypu fundamentu na zewnątrz ławy fundamentowej lub do podniesienia terenu. Wykorzystanie humusu z korzeniami i trawą do zasypania fundamentu może w przyszłości zaowocować zapadniętą lub popękaną posadzką.

Aby uzyskać stabilne podłoże należy zapełniać fundament kolejno warstwami 30-40 cm i na bieżąco ubijać materiał przy pomocy zagęszczarki (płyty wibracyjnej). Do wylewania betonu przystępujemy po zasypaniu fundamentu, wykonaniu kanalizacji oraz zbrojenia.

Pospółka
Pospółka
Pospółka Gdańsk
Dostawa wywrotką
Pospółka
Podnoszenie terenu pospółką
Pospółka Gdańsk
Dostawa wywrotką
Pospółka Gdańsk
Zasypywanie fundamentów

Zobacz również ofertę pozostałych kruszyw:

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje piasek pospółka?

W zależności od żwirowni i jakości materiału cena waha się od 8 do 14 zł za tonę.

Zapytaj o ofertę