Czarnoziem Gdańsk i okolice

Czarnoziem z dostawą pomorskie

Czarnoziemy należą do najbardziej żyznych gleb w Polsce i na świecie. Czarnoziem (ziemia ogrodowa) powstaje w wyniku procesu, który polega na zamianie szczątków, które pozostały po roślinach oraz zwierzętach w żyzną próchnicę. Najbardziej żyzna gleba to ta, gdzie znajduje się najwięcej próchnicy, czyli materii naturalnego pochodzenia dzięki której gleba ta zawdzięcza swój charakterystyczny kolor. Dzięki korzystnym właściwościom fizycznym i chemicznym humus (czarnoziem) jest tak pożądany w każdym ogrodzie. Dużo łatwiej o piękny trawnik rośliny i klomby jeśli zadbamy o odpowiedni materiał, na którym mają wyrosnąć. Równie ważne a może i ważniejsze jest regularne podlewanie i pielęgnacja. Dom i ogród z pewnością zyskuje dzięki gęstemu, zielonemu trawnikowi oraz zadbanym roślinom.

Gdzie kupić czarnoziem?

W naszej ofercie znajdą Państwo czarnoziem przesiany na sitach około 20 mm, dzięki czemu nie znajdują się w nim niepożądane zanieczyszczenia.

Dobre praktyki, lepszy efekt

Przed zasianiem trawy należy odpowiednio przygotować teren pod trawnik aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy warto poświęcić nieco czasu na ten etap. Przede wszystkim należy pozbyć się zanieczyszczeń w postaci gruzu, śmieci, korzeni oraz wszelkich zanieczyszczeń, które zostały po budowie lub po prostu nagromadziły się przez lata. Trawa najlepiej rośnie na spulchnionej ziemi, która dobrze przepuszcza wodę. Glebę przekopujemy ręcznie lub używamy do tego celu specjalnych glebogryzarek, wydając około 100 zł za dobę za wynajem takiego urządzenia oszczędzamy dużo czasu i wysiłku. Tak jak wspomnieliśmy, trawa najlepiej urośnie na glebie przepuszczalnej. Jeżeli w ogrodzie mamy głównie glinę warto przemieszać ją z drobnym żwirkiem lub piaskiem. Koszt wywrotki takiego piasku jest niewielki, za około 350 zł możemy uzyskać satysfakcjonujący efekt, oczywiście w zależności od powierzchni ogrodu piasku możemy potrzebować mniej lub więcej. Oczyszczony teren możemy wstępnie wyrównać przy pomocy grabi, warto rozważyć położenie siatki na krety jeżeli zaobserwowaliśmy ich aktywność w okolicy.

Kolejnym etapem jest rozłożenie ziemi czarnoziem na przygotowane podłoże, najczęściej spotyka się warstwę od 5 cm do 15 cm. Jeżeli wcześniej nie zadbaliśmy o przepuszczalność podłoża, możemy przemieszać czarnoziem z piaskiem, jest to często stosowane rozwiązanie wśród ogrodników. Trawa najlepiej rośnie na glebie lekko kwaśnej o pH około 6, do podniesienia pH możemy zastosować wapno (jedynie jesienią) a do obniżenia pH służą nawozy zakwaszające stosowane zgodnie z instrukcją producenta. Przygotowaną glebę wałujemy, jest to ostatni etap przed sianiem trawy. Odpowiednio dobrane nasiona trawy siejemy ręcznie wzdłuż oraz w poprzek trawnika lub przy pomocy urządzenia, które podobnie jak glebogryzarkę możemy wypożyczyć. Po siewie glebę ponownie wałujemy. Posianą trawę lekko przysypujemy ziemią czarnoziem aby ochronić nasiona przed słońcem oraz ptakami. Pozostaje już tylko regularnie podlewać trawę, intensywność określamy na podstawie aktualnych warunków atmosferycznych oraz temperatury. Pierwsze koszenie wykonujemy gdy trawa urośnie na około 10 cm. Powyższe wskazówki są bardzo ogólne, polecamy zgłębić temat samodzielnie lub zapytać fachowca aby osiągnąć najlepszy efekt.

Sprawdź również ofertę pozostałych kruszyw:

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Czarnoziem a humus i torf

Nazwy te często używane są naprzemiennie w zależności od regionu czy dostawcy. Najważniejsze aby ziemia pod trawnik miała odpowiednie pH, lekko kwaśne około 6, aby nie zawierała większych zanieczyszczeń oraz aby nie zatrzymywała w znacznym stopniu wody.

Czarnoziem do ogrodu pod trawnik